Kategórie
Nezaradené

Drep, podrep náš každodenný

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľkokrát za deň si „čupnete“, „kvoknete“, zohnete sa ? Asi nie. Pritom je to veľmi často: či hladkáte psíka, či zaväzuje topánky svojmu dieťatku, či zdvíhate vec, ktorá Vám práve padla na zem, pri práci v záhrade atď. atď……

Moja kamarátka Marcela, štíhla mladá brunetka s veľkými modrozeleným očami, raz ráno zaspala do práce. Nastal zhon. Rýchlo sa osprchovala, zabalila do osušky a pred zrkadlo si začala upravovať tvár. V tom náhlení jej z rúk vypadol na zem rúž na pery. Rýchlo sa preň zohla a chcela ho zdvihnúť zo zeme. Zrazu bolesť a ostala v predklone. Začala sa vystierať pomocou rúk, držiac sa umývadla. Podarilo sa a išla aj do práce. Ale bolesť ostala niekoľko dní. Pomocou lekára, tabletiek a fyzioterapeuta sa dala do poriadku.

Veľmi ju prekvapilo, že sa to jej stalo: veď je mladá, pravidelne posilňuje, chodí behať trikrát do týždňa. Nuž mladým sa to môže stať a s pribúdajúcimi rokmi je riziko ešte vyššie.

Bolesť chrbta sa môže objaviť spojením predklonu a iných faktorov – chladné prostredie, únava, svalová nerovnováha , prudké pohyby.

Ak si chcete chrániť, šanovať chrbticu mali by ste správnej technike venovať pozornosť.

No ale ako na to?

Ja dodržujem tieto pravidlá:

nerobím rýchle pohyby (ani smerom dole , ani späť )

snažím sa vždy urobiť podrep aj keď mám dobrý predklon na vystretých nohách (dotknem sa dlaňami zeme)

nedvíham päty zo zeme

chrbát sa snažím mať vystretý (vťahujem brucho)

dbám na to aby som mala krížovú oblasť vždy zakrytú

Ak sa pozabudnem

a predsa sa zohnem na vystretých nohách, pokrčím nohy a smerom hore pomaly pomocou vystierania nôh sa vzpriamujem.

Niektorí z Vás si určite spomenú na scénku zo starého, českého, vynikajúceho filmu „Škola základ života“, kde na chodbe učiteľ telocviku vysvetľuje a ukazuje Filipovskému, ktorý mimochodom bravúrne hra „šprtoša“ triedy ako má vyzerať správne cvičený drep. Spomenuli ste si?

Posilňujem si svalovú hmotu nôh, vykonávaním drepu do 90stupňov. Drep je azda najlepším cvikom na rozvoj svalovej hmoty nôh. Prispieva k posilneniu vzpriamovačov trupu, izometricky posilňuje aj brušné svalstvo, zlepšuje kardiovaskulárny systém a tým rozvíja funkčnú silu celého tela.

Ideálne je mať vypestovaný pohybový návyk, ten sa však získava najskôr až po 3 mesiacoch, ale len ak dodržíte určité pravidlá.